TOKAJSKÝ MED Z BIO VINOHRADOV

TOKAJSKÝ MED Z BIO VINOHRADU.

bio-med-tokajshop

BIO alebo EKO nieje len nejaká fráza na etikete, ale zmena myslenia!

Pre BIO reps. pre EKO pestovanie viniča sme sa rozhodli ešte v roku 2010, keď sme začali s obnovou starých vinohradov. Už pri príprave pôdy pre nový vinohrad sme uvažovali ako najlepšie použiť ekologické postupy. Neskôr aj pri ošetrovaní viniča, či hnojení požívame 100% ekologické prípravky a hnojivá. Viac o tom sa dočítate v článku o BIO pestovaní viniča. 

Bio vinohrad bez včiel? To by nebolo ono!

Pri ekologickom pestovaní sadíme veľa kvetov a rastlín do medziradia- medzi rady viniča. Nieje to na okrasu, ale rastliny nám slúžia ako prírodné hnojivo alebo aj zadržiavač vlahy. Pri takom počte kvetov, nás napadla len jediná myšlienka- VČELY!  

Myšlienky sa chytila Erika Maciková, ktorá je pôvodom zo Žiliny- z paneláku a k včelám nikdy nemala blízko. Keďže už viac ako 20 rokov žije vo vinárstve na Tokaji a manuálna práca vo vinici jej "nesmrdí", tak sa chytila tohto ťažkého remesla. Samozrejme, že ako žene sa snažíme pomáhať aj iní členovia rodiny, aj keď niektorí sme alergickí na uštipnutie včelou.

No a takto pomaly sme začali umiestňovať úle priamo do nášho bio vinohradu. 

bio-vinohrad-tokajshop 

 

TOKAJSKÝ MED OD ERIKY MACIKOVEJ.

Erika sa zamilovala do tejto práce! "Je to niečo ako relax, popri intenzívnej práci someliéra v stredovej pivnici, alebo organizovaní eventov v TOKAJ MACIK WINERY" hovorí Erika. "Možno slovo relax, nieje vhodné, keďže je to dosť náročné remeslo. Je to taká moja fyzická a zároveň aj psychická hygiena, kde človek je len sám so svojimi včielkami" dodala Erika Maciková.

Med od Eriky sa pomaly stáva populárnym suvenírom z Tokaja, ktorý aj lieči. V ponuke je viacero druhov, keďže Erika sleduje znášku a vytáča med podľa druhu

Dokonca si triedi aj med z panenských plastov! 

plasty-panenske-tokajshop

1.JARNÝ MED

Med získaný z panenských plastov, z úľov umiestnených priamo v BIO vinohrade. Podľa odborníkov ide o jeden z najkvalitnejších medov. Je to kvetová zmes zo všetkého čo kvitne hneď na jar. 

 

 

 

AGÁTOVÝ MED

Med získaný z panenských plastov, z úľov umiestnených priamo v BIO vinohrade hneď pod agátovým hájom. Agátový háj je všade naokolo a práve na jar, keď kvitne, včielky nemajú ďaleko a tak nám znášajú vysokokvalitný peľ a nektár.  

Tenko med je bohatý na kvet, čo je cítiť nielen vo vôni ale aj v chuti. Farba je biela a konzistencia je hustejšia.

 

 

LETNÝ  MED

Tento med je tiež získaný z panenských plastov, z úľov umiestnených priamo v BIO vinohrade.  No včielky lietali na letné kvety, z ktorých pochádza tento zlatistý med.