Tokajské ako liek.

Tokajské víno a jeho liečivé účinky.

Hrozno  - Vínna réva / Vitis vinifera/ je liečivá rastlina a jej produkt víno je zdrojom dôležitých a cenných látok pre ľudský organizmus.

 

Tokajské víno bolo od stredoveku považované za univerzálny liek /Universalis Vera Medicina / a požívalo sa na liečenie mnohých chorôb.

V r. 1909 bolo Tokajské víno zapísané do 3. vydania Viedenského liekopisu ako „Vinum tokajense passum“ a taktiež aj vo 4 a 5 vydaní Pharmacopea Hungarika bolo oficiálnym liečivom a predávalo sa ako liek  v lekárňach.

tokajske-liek2

Dnes na základe mnohých expertíz a výskumných analýz vieme dokladovať a konštatovať, že tokajské víno je zdrojom minerálov, stopových prvkov, vitamínov, antioxidantov a antimikrobialnych látok. A tak vieme tokajské víno doporúčiť ako zdroj aj ako doplnok výživy.

Z našich dodaných vzoriek vína sú známe expertízy Farmakobiochemického laboratória Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktoré pod vedením RNDr. Anny Gvozdjakovej DrSC.  odbornou expertízou stanovovalo antioxidačnú aktivitu tokajských vín a obsah minerálnych látok v nich. 

Výsledkom bola zdokumentovaná vysoká prítomnosť minerálov: vápnik, horčík, draslík a vysoký obsah antioxidantov: vitamín E, vitamin C, beta- karotén, kataláza, superoxiddizmutáza . Tým sa dokázala veľmi vysoká antioxidačná aktivita nášho tokajského vína, ktorá naznačuje, že mierný konzum tokajských vín môže prispieť k prevencií najmä kardiovaskulárnych chorôb.

Priaznivými účinkami  tokajských vín na zdravie ľudí sa zaoberala aj Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre spolu s Univerzitou veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach. Výskumný tím viedla doc. Ing. Jarmila Eftimová, CSc. a jeho výsledkom bol dôkaz a stanovenie vysokého obsahu polyfenolov najmä flavonoidov  - kvercetín, kempferol, rutín a predovšetkým dôležitého resveratrolu.

Resveratrol, ktorý sa vyznačuje svojimi protizápalovými účinkami a aj chemopreventívnou aktivitou je dôležité médium proti karcinogénnym, bakteriálnym aj vírusovým ochoreniam.

Jeho biologické aktivity sú známe ako antioxidačné, protirakovinové, antidiabetické, kardioprotektívné a dokonca aj antiagingové.

Flavonoid kvercetín účinne pôsobí proti vírusom (dokázané napr. pre adenovírus, herpes simplex a iné t.j. určite sa dokáže že aj koronavírus/.

Pre tieto benefity sa doporučuje mierna konzumáciu tokajských vín  na prevenciu a podpornú terapiu pri ochoreniach ktoré spôsobuje oxidačný stres a mikróby okolo nás.

Je vedecky dokázané, že riziko  infarktu je u ľudí, ktorí pravidelne pijú víno  o 40% menšie. U mozgovej mŕtvice je zníženie rizika o 50% nižšie. No a najhoršie na tom sú vraj abstinenti.

Profesor MUDr. Milan Šamánek, DRSc.hovorí: „Pitie malého množstva vína je zdraviu prospešné. My v našich končinách sme sa dohodli, že by bolo dobré, aby muži pili 4 dcl vína a žena by mala piť 2 dcl. Nuž ale sedmičku je treba rozdeliť. Tak žene by sa malo podľa tohto kľúča ujsť približne 3 dcl vína denne.“

Prišlo sa na to, že najlepšie je, keď konzumujete malé množstvo vína pravidelne. Najlepšie je piť pri alebo po jedle. Preto je dobré vrátiť sa k starému rímskemu zvyku, že po večeri si dať malé množstvo vína v ktorom sa nájde zdravie a tým je práve tokajské.

 BOJUJTE PROTI KORONE AJ S DOBRÝ VÍNOM!

viac tu.....

 

Späť do obchodu